Kultura

ACH DZIEJE SIĘ, DZIEJE...U „SKARYSZEWIAKÓW”

ACH DZIEJE SIĘ, DZIEJE...U „SKARYSZEWIAKÓW”

14-04-2017

Dla Zespołu Ludowego "Skaryszewiacy" rok 2016 zakończył się bardzo pomyślnie, gdyż udało im się wyśpiewać I miejsce na Festiwalu Kolęd i Pastorałek "Staropolskie kolędowanie" w radomskiej Resursie. Po tym sukcesie wydawało się, że przyjdzie czas na odpoczynek i zebranie nowych sił do pracy.

Nic bardziej mylnego. Już w styczniu Zespół dostał zaproszenie od zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia "Przyjaźń" z Dzierzkówka Starego. Panie zorganizowały w tamtejszej remizie spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka, a Zespół poprosiły o uświetnienie tego spotkania. Były śpiewy i tańce, a także słodki poczęstunek. Czas upłynął w bardzo miłej i serdecznej atmosferze.

W międzyczasie trwały przygotowania do Noworocznego Koncertu Charytatywnego "Skaryszewianie dzieciom". W pierwszej części, jako chór "Ad Gloriam Dei" wykonał utwory poważne, które pochodziły z koncertu z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski. Były to utwory Mikołaja Gomółki "Kleszczmy rękoma" oraz "Nieście chwałę, Mocarze". Na cymbałach rzeszowskich zagrała Paulina. Na scenie zaprezentowały się także: solo - Paulina Mamczarz z utworem Piotra Rubika "Strumień" oraz Agnieszka Ruszczyk z utworem "Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos". W drugiej zaś części koncertu Zespół zaprezentował kilka utworów ludowych.

Już kilka tygodni później podwójny występ. Do południa repertuar ludowy zaprezentowany na skaryszewskich "Wstępach", a wieczorem na Gali Mazowieckiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, na który zaproszenie otrzymaliśmy od Pana Dariusza Piątka. Na ww. gali uhonorowano 13 osób z regionu radomskiego za propagowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wyróżnienia wręczał Pan Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, a jednocześnie przewodniczący MRBRD. Wśród zaproszonych na galę były zespoły ludowe oraz koła gospodyń wiejskich. Gala bowiem połączona była z Dniem Kobiet - każda Pani otrzymała różę.

W ostatnią niedzielę Zespół miał przyjemność poprowadzić procesję Niedzieli Palmowej w Muzeum Wsi Radomskiej, której przewodniczył biskup Henryk Tomasik, a Msza Św. transmitowana była przez Telewizję Polonia na cały świat.
W swoich działaniach Zespół vel Chór nie zapomina o promocji swoich działań, a co za tym idzie gminy Skaryszew.

W tym roku udało się zrealizować pomysł na teledyski promujące Zespół Ludowy Skaryszewiacy, które obejrzeć można na portalu społecznościowym Zespołu oraz Stowarzyszenia "Aktywni na Targowej". Materiał do realizacji nagrywany był w Muzeum Wsi Radomskiej dzięki uprzejmości Pani Dyrektor Ilony Jaroszek.

Na początku kwietnia tak długo wyczekiwane nagranie płyty w kieleckim studio. Na płycie znajdują się utwory ludowe oraz kolędy. Jest to próbka tego, co potrafi Zespół. Taka wizytówka, która przyczyni się do promocji działań.
Z niecierpliwością oczekujemy na wynik nagrania.

Tekst: Agnieszka Ruszczyk
Zdjęcia: Radio Plus, Maria Ostrowska, Paulina Mamczarz, Paulina Rychlicka,
 

« Powrót

Galeria

 

Drukuj

Copyright © 2009 Urząd Miasta i Gminy w Skaryszewie, Aplikacje internetowe ESC S.A.