Urząd Miasta i Gminy

ZMARŁ PROF. DR HAB. INŻ. RYSZARD PŁOWIEC - WYBITNY SKARYSZEWIANIN

ZMARŁ PROF. DR HAB. INŻ. RYSZARD PŁOWIEC - WYBITNY SKARYSZEWIANIN

19-04-2017

17 kwietnia 2017r., w wieku 88 lat w Warszawie zmarł prof. dr hab. inż. Ryszard Piotr Płowiec, fizyk, członek Polskiej Akademii Nauk, który urodził się w Skaryszewie. Uroczystości pogrzebowe  Msza święta żałobna odprawiona zostanie w czwartek, 20 kwietnia 2017 roku o godzinie 11.00 w kościele św. Tadeusza Apostoła, ul. Goraszewska 16, po czym nastąpi odprowadzenie na Cmentarz w Wilanowie do grobu rodzinnego.

Prof. dr  hab. inż. Ryszard Piotr Płowiec urodził się 5 stycznia 1929r. w Skaryszewie w rodzinie Józefa i Anny z Pajdzińskich. Uczęszczał do szkół podstawowych w Skaryszewie, Pionkach i Radomiu. W latach głębokiej, światowej recesji,rodzice w poszukiwaniu pracy przenieśli się do Radomia, a potem osiedlili się w Pionkach. Po wybuchu II wojny światowej, rodzice wraz z dziećmi dla bezpieczeństwa przenieśli się do Skaryszewa, do babci Pajdzińskiej mieszkającej w Podolszynach. Naukę kontynuował w Skaryszewie.

Gimnazjum oraz liceum ukończył w Radomiu już po zakończeniu wojny. w 1956r. ukończył studia wyższe na Wydziale Łączności Politechniki Warszawskiej i rozpoczął pracę w Instytucie Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk.  Przeszedł wszystkie szczeble kariery naukowej, od asystenta, poprzez doktorat, habilitację do tytułu profesora zwyczajnego. Jego praca naukowa dotyczyła badań zachowania się w cieczach drgań niesłyszalnych (tzw. ultra­dźwiękowych, kilka tysięcy do kilka milionów drgań na sekundę). Zajmował się także badaniem zachowania się cieczy, zmian ich właściwości fizycznych oraz określania ich struktur molekular­nych, m.in. cieczy polimerowych i olejów smarowych. Był członkiem Polskiego Towarzystwa Aku­stycznego oraz Komitetu Bioetyki przy Izbie Lekarskiej. Wyniki jego prac publikowano w czasopismach zagranicznych oraz spowodowały liczne zapro­szenia na wykłady i staże naukowe do większości krajów europejskich oraz Stanów Zjednoczo­nych, Indii i Kuby.

W roku 1999 został opatentowany Przyrząd do pomiaru prędkości rozchodzenia się fali ultradźwiękowej oraz współczynnika tłumienia w ośrodku ciekłym zawierający elektroniczny układ pomiarowy połączony z ultradźwiękowym przetwornikiem drgań, znamienny tym, że zawiera przynajmniej jeden przetwornik drgań, który posiada kształt cylindra.

« Powrót

 

Drukuj

Copyright © 2009 Urząd Miasta i Gminy w Skaryszewie, Aplikacje internetowe ESC S.A.