Kultura

PIOSENKA RELIGIJNA ROZBRZMIEWAŁA W SKARYSZEWIE

PIOSENKA RELIGIJNA ROZBRZMIEWAŁA W SKARYSZEWIE

19-05-2017

Najlepszy chór w Polsce Sound’n’Grace oraz ekipa programu telewizyjnego ZIARNO z księdzem biskupem Antonim Długoszem na czele byli gwiazdami XVII edycji Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Religijnej „XXI wiek z Nową Piosenką” w Skaryszewie. W środę, 17 maja podziwialiśmy najpiękniejsze piosenki o św. Bracie Albercie w wykonaniu młodych artystów z Polski i zagranicy. 


Kościół pod wezwaniem Św. Jakuba był wypełniony po brzegi widownią, która przyszła zobaczyć uzdolnionych piosenkarzy. Wszystko za sprawą XVII Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Religijnej. Tym razem mottem przewodnim muzycznego przeglądu był święty brat Albert.

Festiwal otworzył burmistrz Skaryszewa, Ireneusz Kumięga wraz z dyrektorem festiwalu Arturem Janiakiem. Przy ołtarzu stanęły kamery ekipy telewizyjnego "Ziarna", która była gościem festiwalu i rejestrowała całe wydarzenie. Do wspólnego śpiewania wszystkich porwał ksiądz biskup Antoni Długosz z Częstochowy, od lat związany z "Ziarnem" a takze długoletni przyjaciel Skaryszewa.

- Być moze niedługo zostanę honorowym mieszkańcem Skaryszewa - zartował ksiądz biskup Antoni Długosz.

Biskup kołysał się i śpiewał w rytm tanga skomponowanego dla papieża Franciszka. Sam finałowy koncert prowadził popularny doktorek, czyli postać z "Ziarna". Doktora gra Józef Mika, a pomagali mu Lidia Lasota z "Ziarna".

- Wszyscy wspaniale się bawiliśmy. Była to okazja, by posłuchać naprawdę pięknych pieśni- mówił Artur Janiak, dyrektor skaryszewskiego festiwalu. Na festiwal przyjechali goście nie tylko z Polski, ale i z Ukrainy, Białorusi, Litwy.

Wśród publiczności znaleźli sie zaproszeni goście, przedstawiciel Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Pan Zbigniew Gołąbek, reprezentanci Rady Powiatu Radomskiego: Pan Zdzisław Mroczkowski, Pan Henryk Słomka oraz Pan Mirosław Sienkiewicz, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu Pani Lucyna Wiśniewska, przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Radomiu oraz gospodarze naszej gminy, przewodniczący Rady Miejskiej w Skaryszewie Pan Jan Jezmański wraz z radnymi Krystyną Barańską, Danielem Rogalą i Piotrem Domagałą. 

RECITAL ZESPOŁU SOUND’N’GRACE

Z niezwykle ciepłym przyjęciem spotkała się grupa Soundn’Grace, okrzyknięta jednym z najlepszych chórów w Polsce. Zespół wykonał swoje przeboje, m.in. „Sens”, „Mogę wszystko” czy „Na pewno”. A na finał koncertu połączone chóry Soundn’Grace, Kantylena, zespoły wokalne ze szkół w Skaryszewie i Modrzejowic oraz schola parafialna wykonały największy hit pt.”Dach”.

NAGRODY I GRATULACJE

W finale wystąpili najlepsi młodzi wykonawcy. Nagrody oraz wyróżnienia wręczył J.E. ks. biskup Henryk Tomasik, ordynariusz diecezji radomskiej. Jury przyznało Grand Prix im. Biskupa Jana Chrapka Darinie Hajkowej z Białorusi. Nagrodę „Ziarna” dostała Weronika Jełykowa z Estonii. Z kolei nagrodę publiczności otrzymała Katarzyna Furmanek z Warszawy, która także otrzymała indywidualną nagrodę jury. Specjalną nagrodę jury przyznało Łukaszowi Kosteckiemu z Białego Dunajca i Karolinie Mamczarz ze Skaryszewa. Jedną z ważniejszych kategorii na tegorocznym festiwalu była piosenka o świętym Bracie Albercie i jury przyznało nagrodę w tej kategorii Marcie Guzak z Modrzejowic. Z kolei nagrodę dyrektora festiwalu Artura Janiaka otrzymała Martyna Dąbrowska z Odechowa.


Organizatorem festiwalu była szkoła podstawowa w Modrzejowicach i Skaryszewie, miejscowa parafia i władze samorządowe Skaryszewa. Honorowy patronat objął ksiądz biskup Henryk Tomasik, ordynariusz diecezji radomskiej, a także Mirosław Ślifirczyk - Starosta Radomski oraz Ireneusz Kumięga - Burmistrz Miasta i Gminy Skaryszew.

Koncert pokaże Telewizja Polska w programie „Ziarno” na antenie telewizyjnej „Jedynki” już 28 maja o godz. 8.55.

 

 

« Powrót

Galeria

 

Drukuj

Copyright © 2009 Urząd Miasta i Gminy w Skaryszewie, Aplikacje internetowe ESC S.A.