Urząd Miasta i Gminy

GMINA SKARYSZEW –TU CHCĘ MIESZKAĆ!

GMINA SKARYSZEW –TU CHCĘ MIESZKAĆ!

22-09-2017

Miasto i Gmina Skaryszew znalazła się w czołówce rankingu migracji wewnętrznych w 2016 roku opublikowanym przez Serwis Samorządowy PAP. Spośród 2478 gmin w całej Polsce, Skaryszew znalazł się na 196 miejscu zanotowując dodatnie saldo migracji.

Na tle gmin miejsko – wiejskich nasza gmina może pochwalić się mocną 40 pozycją wśród 621 gmin. Natomiast w regionie radomskim Gmina Skaryszew jest bezkonkurencyjna – to właśnie u nas osiedla się najwięcej mieszkańców w powiecie radomskim.

W Skaryszewie wciąż przybywa mieszkańców, bo potencjał gminy doceniają osoby z różnych części regionu radomskiego. Z badań Głównego Urzędu Statystycznego wynika, iż tylko w roku 2016 w naszej gminie osiedliło się aż o 78 więcej osób niż wymeldowało.


 

CO WPŁYWA NA TAK POZYTYWNY WYNIK?

Z pewnością jednym z głównych czynników zachęcających do osiedlania się w naszej gminie jest bliskość aglomeracji radomskiej i przebiegająca wzdłuż gminy droga krajowa nr 9, która zapewnia Nam dogodną lokalizację komunikacyjną krajową i międzynarodową. Dzięki temu jesteśmy jednym z bardziej atrakcyjnych miejsc w województwie mazowieckim do zamieszkania i zainwestowania. Dodatkowo korzystna lokalizacja sprawia, iż mieszkańcy mogą korzystać z dobrze skomunikowanego transportu lokalnego.

Dziś Miasto i Gmina Skaryszew to:

• 4 345 mieszkańców w mieście i 10 040 mieszkańców w gminie;
• 34 Sołectwa;
• 3 Rady Osiedlowe;
• 1 184 podmioty gospodarcze;
• ponad 100 km dróg gminnych;
• 193 km sieci wodociągowej;
• 24 km sieci kanalizacyjnej;
• 4 stacje uzdatniania wody;
• oczyszczalnia ścieków,
• nowoczesne targowisko miejskie.

Sprzyjające warunki rozwoju przedsiębiorczości i dobra komunikacja zachęcają do lokowania inwestycji na terenie Miasta i Gminy. Tu działa ponad 1 184 podmioty gospodarcze, z czego niemalże wszystkie to osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Z rankingu GUS wynika, iż jesteśmy najbardziej przedsiębiorczą gminą w regionie radomskim.

Rozbudowana sieć szkół

Na terenie Miasta i Gminy Skaryszew działa 10 publicznych placówek szkolno-oświatowych oraz jedno niepubliczne przedszkole, w których naukę pobiera niemalże 2000 uczniów.

Alternatywny sposób spędzania wolnego czasu

Gmina Skaryszew to także bogata oferta zajęć kulturalnych i sportowo – rekreacyjnych. W wielu miejscowościach znajdują się ośrodki społeczno – kulturalne, w których prowadzone są zajęcia taneczne, wokalne, nauka gry na instrumentach, aerobik oraz zajęcia dla dzieci spędzających wakacje i ferie w mieście. Nie sposób nie wspomnieć o infrastrukturze sportowo-rekreacyjnej. Wciąż nie słabnie popularność piłki nożnej i siatkowej, a i przybywa wiele różnorakich form spędzania wolnego czasu na sportowo.

ROWEREM ZE SKARYSZEWA DO RADOMIA I  PO GMINIE SKARYSZEW

Już niebawem do użytku zostanie oddana ścieżka pieszo –rowerowa. Ta pionierska w regionie radomskim inwestycja połączy naszą gminę niemalże z centrum Radomia. Promujemy rower jako alternatywny środek transportu tak aby jak najrzadziej korzystać z samochodów osobowych. Ale ścieżka to także nie lada gratka dla turystów, którzy będą zwiedzać naszą gminę z perspektywy roweru.

Gmina Skaryszew sprzyja także rowerowym wypadom i aby połączyć ruch z wypoczynkiem wcale nie trzeba daleko jechać. Jesteśmy urokliwym zakątkiem regionu radomskiego, której ciekawostki nie tylko warto znać, ale warto polecić również turystom. Dzięki rozbudowanej sieci tras rowerowych można tu odpocząć od codzienności, a jednocześnie zobaczyć zabytkowe obiekty i wiele innych malowniczych miejsc.

RANKING GMIN POD WZGLĘDEM MIGRACJI WEWNĘTRZNYCH W 2016r.

Powyższy ranking gmin pod względem migracji wewnętrznych na pobyt stały na podstawie danych pochodzących z Banku Danych Lokalnych GUS. Źródłem informacji był rejestr PESEL.


 

Autor: Joanna Sowa

 

« Powrót

Galeria

 

Drukuj

Copyright © 2009 Urząd Miasta i Gminy w Skaryszewie, Aplikacje internetowe ESC S.A.