Aktualności MGOK

PODSUMOWANIE INICJATYWY WIEŃCOWEJ - BIESIADA LUDOWA

PODSUMOWANIE INICJATYWY WIEŃCOWEJ - BIESIADA LUDOWA

11-10-2017

W piątek, 6 października w remizie OSP w Kobylanach odbyło się uroczyste podsumowanie inicjatywy "Tradycja w wieńcu dożynkowym" organizowanej przez grupę "Razem dla Tradycji" z Ewardowa w ramach programu Dom Kultury+" Kulturalna Czterdziestka wspiera inicjatywy lokalne".

Wszystkich przybyłych na spotkanie przywitali: liderka grupy Pani Ewa Dąbrowska oraz dyr. MOGK Mirek Sienkiewicz, który wręczył dyplomy podziękowania dla wszystkich pań z grupy inicjatywnej: Pani Agnieszki Walkowskiej, Edyty Kowalczyk, Wioletty Maciejewskiej , a szczególne podziękowania skierował do Pani Ewy - szefowej i dobrego ducha tej inicjatywy.

Podczas ostatniego spotkania przy stole w Kobylanach spotkały się panie z Edwardowa, Kobylan, Chomentowa, Makowa, Janowa, Skaryszewa i nie tylko. Była to biesiada ludowa z muzyką na żywo i przyśpiewkami "Chomentowianek" , a także ludowym jedzeniem - na stole przy domowym chlebie czekał smalec, bigos i wiejskie wyroby.

Inicjatywa ta nauczyła nas nowych, wcześniej nie znanych rzeczy, większość z nas po raz pierwszy na warsztatach dowiedziała się o wieńcu dożynkowym noszonym na głowie przez przodownicę. Z kolei dzięki warsztatom praktycznym zobaczyliśmy, że wykonanie wieńca dożynkowego nie jest proste i wymaga wiele przygotowań (zbóż, kłosów, kwiatów) oraz umiejętności, cierpliwości i wyobraźni.
Efektem inicjatywy jest wydana broszura przybliżająca zwyczaje i techniki tradycyjnego wyplatania wieńców oraz zawierająca ilustracje i zdjęcia, która mamy nadzieję w przyszłości zaowocują w ciekawe inspiracje kultywujące i przekazujące tę piękną tradycję młodszym pokoleniom.

Dziękujemy serdecznie za pomoc przy realizacji tej inicjatywy: Dyrekcji Muzeum Wsi Radomskiej, sołtysowi Kobylan - Panu Włodzimierzowi Ziębie, Pani Ewie Jastrzębskiej i Chomentowiankom, a najbardziej Ewie Dąbrowskiej za zaangażowanie i wytrwałość - jesteśmy jej wdzięczne, że podjęła się tego zadania i w tak piękny sposób ożywiła z nami tradycję. 

Autor: Anna Karolak

« Powrót

Galeria

 

Drukuj

Copyright © 2009 Urząd Miasta i Gminy w Skaryszewie, Aplikacje internetowe ESC S.A.