Kultura

UROCZYSTE OBCHODY ŚWIĘTA 11 -GO LISTOPADA STOWARZYSZENIA "AKTYWNI NA TARGOWEJ"

UROCZYSTE OBCHODY ŚWIĘTA 11 -GO LISTOPADA STOWARZYSZENIA "AKTYWNI NA TARGOWEJ"

14-11-2017

Dnia 10 listopada 2017 roku, w lokalu Stowarzyszenia na ulicy Targowej, odbył się wernisaż wystawy pt. "Polskie symbole narodowe" zorganizowany z okazji obchodów 99 rocznicy Odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

Na wystawie można było zobaczyć m.in 36 plansz zabierających oglądających w podróż po historii naszego kraju od czasów Pierwszych Piastów aż do współczesności. Są one ułożone w sekwencjach obrazujących okresy w historii Państwa Polskiego. Plansze te udostępnione zostały przez Muzeum Niepodległości w Warszawie, a wchodzą w skład tamtejszej wystawy pt. "Znaki państwa polskiego- herb, barwy, hymn” w Pawilonie X. Na wystawie znalazły się także eksponaty pochodzące z Prywatnego Muzeum Państwa Prus-Wiśniowskich w Górze Kalwarii. Są to różnego rodzaju rzeczy mające związek z symbolem jakim jest Orzeł Biały: ryngrafy z Orłem, monety, pamiątkowe przypinki a także kolekcja wojskowych nakryć głowy z orzełkiem. Eksponaty te pochodzą z różnych okresów Państwa Polskiego wobec czego Orzełek nie zawsze jest w koronie. Warto w tym miejscu zaznaczyć iż jest to druga wystawa którą organizujemy przy wsparciu Muzeum Państwa Prus-Wiśniowskich.

Wystawę rozpoczęło uroczyste odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego - hymnu Polski i jednego z polskich symboli narodowych. Po tym nastąpiło powitanie gości i część artystyczna. Wystąpili w niej uczniowie Skaryszewskiej PSP im. Orląt Lwowskich, m.in. Karolinka Mamczarz w piosence "Deszcz, jesienny deszcz" oraz Bartosz Rogala w piosence "Orlątko", współpracujący ze Stowarzyszeniem w ramach projektu Kulturalni Edukatorzy.

Projekt pochodzi z Mazowieckiego Instytutu Kultury i dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura 2016-2018 oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego i zakłada współpracę kultury z oświatą.

Następnie wystąpił chór "AD GLORIAM DEI" śpiewając tak znane utwory, jak "Piechota", Niepodległa, niepokorna", "Rozszumiały się wierzby płaczące" i mniej znane, jak "Modlitwa AK".

Przy okazji wystawy nastąpiło wręczenie nagród w konkursie plastycznym organizowanym dla szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Skaryszew pt. "WIZERUNEK ORŁA BIAŁEGO PRZEZ WIEKI - GODŁO POLSKI". Nagrody wręczyli w imieniu Pana Burmistrza Sekretarz Urzędu MiG Skaryszew Pani Iwona Kilianek, Prezes Zarządu BS w Skaryszewie Pani Danuta Wilanowicz oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Skaryszewie Pan Jan Jeżmański. Nagrody w ramach Honorowego Patronatu ufundował Pan Burmistrz Miasta i Gminy Skaryszew Ireneusz Kumięga oraz Prezes Zarząd Banku Spółdzielczego w Skaryszewie. Patronat nad imprezom objęła Radomska Grupa Mediowa.

Z tego miejsca serdecznie dziękujemy osobom współpracującym przy realizacji zadania: Panu Danielowi Rogali z MixStudio za przygotowanie plakatów, Panu Tomkowi Góździowi za nagłośnienie imprezy, Paniom Seniorkom z Targowej z projektu "Seniorzy z inicjatywą 3" za wszelką pomoc przy realizacji wystawy.

Tekst: Agnieszka Ruszczyk
Zdjęcia: Agnieszka Ruszczyk, Daniel Rogala, Maria Ostrowska

« Powrót

Galeria

 

Drukuj

Copyright © 2009 Urząd Miasta i Gminy w Skaryszewie, Aplikacje internetowe ESC S.A.